Zewnętrzny Dyrektor Finansowy – Jaka jest jego rola?
Dyrektor finansowy to osoba odpowiedzialna za politykę finansową przedsiębiorstwa. Jego głównym celem jest gospodarowanie środkami firmy w sposób zapewniający jej byt, rentowność prowadzonej działalności, umożliwiający budowanie jej wartości i możliwie jak największego rozwoju. Rola dyrektora finansowego, czyli CFO (z ang. Chief Financial Officer), wzrasta z każdym dniem nieustannie zmieniającego się otoczenia gospodarczo-prawnego, zwłaszcza w dobie kryzysów, błyskawicznie rosnącej inflacji i drastycznych podwyżek kosztów prowadzenia działalności. Każda firma potrzebuje kogoś pełniącego rolę CFO, jednak nie każdą na niego stać. Ale w erze outsourcingu usług to zapotrzebowanie wypełnia zewnętrzny dyrektor finansowy. „Wynajęcie” go pozwoli właścicielom firmy scedować odpowiedzialność za realizację ww. zadań na kompetentnego i doświadczonego podwykonawcę.
Rola dyrektora finansowego
Często dyrektor finansowy, CFO, mylony jest z funkcją głównego księgowego. Dyrektor finansowy odpowiada za całą gospodarkę finansową firmy, m.in. nadzorując i koordynując pracę księgowości, i to przed nim raportuje i odpowiada główny księgowy. CFO kontroluje budżet przedsiębiorstwa, opiniuje i rekomenduje hierarchię wydatków i inwestycji. To ekspert od spraw finansów, którego do kompleksowego zarządzania nimi potrzebuje każda organizacja funkcjonująca na rynku.
Zewnętrzny dyrektor finansowy
Ale wiedza, kompetencje i duża odpowiedzialność CFO, rola dyrektora finansowego, jaką pełni w firmie, powodują, że ten wspomniany ekspert ds. finansów nie jest tani. Nie każdej firmy na niego stać, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego coraz więcej firm korzysta z usług zewnętrznego dyrektora finansowego. To nie tylko korzystne dla przedsiębiorstwa rozwiązanie z uwagi na brak konieczności zatrudnienia i utrzymywania pełnego etatu, ale i z powodu zerowych kosztów rekrutacji.
CFO Outsourcing – dlaczego warto?
Zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego pozwoli firmie korzystać z jego eksperckiej wiedzy w zarządzaniu polityką finansową przedsiębiorstw w zgodzie z najwyższymi standardami finansowymi, rachunkowymi, managerskimi i najbardziej zawiłymi wymogami prawnymi. Dzięki temu firma zapewni sobie bezpieczeństwo funkcjonowania i da szansę na zrównoważony rozwój.
W uproszczeniu, CFO oferuje usługi zarządzania finansowego. Zewnętrzny CFO może przyjąć na siebie nadzór nad finansami konkretnego projektu lub finansami całej firmy, w zależności od ustaleń zawartych w umowie outsourcingu. Pozwala to szefom firm i innym osobom decyzyjnym, kierownikom jednostek, zrzucić z siebie ten ciężar odpowiedzialności za gospodarkę finansową przedsiębiorstwa. Po prostu zapewnić sobie spokój.
Zalety zewnętrznego dyrektora finansowego
Setki firm korzysta z outsourcingu CFO, aby szybko przeskalować swoją działalność. Zewnętrzny dyrektor finansowy to ekspert, który pozwala rozwiązać wszystkie najtrudniejsze problemy finansowe przedsiębiorstwa. Umożliwia to właścicielom firm przeniesienie swojego biznesu na wyższy poziom. Droga od zarobienia pierwszego miliona do stu jest długa i wyboista. Można ją jednak skrócić uzyskując dostęp do wysokiego poziomu zarządzania i strategicznego spojrzenia na możliwości finansowe przedsiębiorstwa, które jest w stanie przynieść do firmy tylko doświadczony dyrektor finansowy. A w ramach outsourcingu CFO jest to możliwe bez konieczności zatrudniania go na pełen etat. Czym może zająć się w firmie zewnętrzny CFO?
1) AUDYT I ANALIZA FINANSOWA – dogłębne badanie finansów firmy wykonywane przez dyrektora finansowego, pozwoli uwydatnić zagrożenia i perspektywy związane z obecną polityką finansową przedsiębiorstwa, jak również zbudować strategię zarządzania finansami w celu maksymalizacji wartości firmy. To dogłębna analiza finansów, modelu biznesowego, ryzyka i zgodności z przepisami prawa w celu ukierunkowania strategii funkcji finansowych. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest usprawnienie mechanizmu finansowego w firmie, czy też rozpoczęcie procesu pozyskiwania środków finansowych – przeprowadzona przez CFO analiza stanowić będzie doskonały punkt wyjścia do bezpośredniej realizacji tych celów.
2) Budżetowanie i zarządzanie przepływami pieniężnymi – przepływy pieniężne są siłą napędową każdej firmy. Założyciele, właściciele i zespoły zarządzające muszą dobrze rozumieć rządzące nimi mechanizmy. Dyrektor finansowy wykorzystuje swoją wiedzę, know how, by zaproponować firmie najlepsze narzędzia do prognozowania wpływów i wydatków. W okresie finansowej hossy gotówka może być mądrze inwestowana. A gdy nadchodzi bessa, można ją zidentyfikować z dużym wyprzedzeniem i podjąć niezbędne kroki, aby jej uniknąć lub co najmniej zminimalizować jej skutki.
3) ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DECYZJE FINANSOWE – codzienne decyzje finansowe, które są częścią prowadzenia działalności gospodarczej, mają wpływ na majątek firmy i jego pomnażanie. Dzięki zewnętrznemu dyrektorowi finansowemu firma może podejmować właściwe decyzje każdego dnia. Chodzi o świadome odpowiedzi na takie pytania: jak dokapitalizować przedsiębiorstwo w nadchodzącym sezonie? Kiedy i jak zatrudniać? Jaką przyjąć najkorzystniejszą formę wypłaty wynagrodzeń dla właścicieli i członków zarządu? Kupić sprzęt, nieruchomości, czy wynająć? Posiadając w zespole dyrektora finansowego, właściciele przedsiębiorstw, dyrektorzy spółek, nie muszą podejmować tak ważnych decyzji sami, a przy wsparciu eksperta ds. finansów.
4) Maksymalizacja dywidendy i zysku – zatrzymać zysk w firmie, aby ją rozwijać. Większość firm tak właśnie funkcjonuje. Dyrektor finansowy ma za zadanie pomóc właścicielom dowiedzieć się, jak sprawić, by ich firmy pracowały dla nich. Zewnętrzny dyrektor finansowy pomoże udziałowcom spółek w uzyskaniu lepszego zwrotu z ryzyka, które podjęli zakładając lub inwestując w firmę. Niektóre metody optymalizacji pozwalają na maksymalizację zysku. Warto upewnić się, czy stałe wzrosty powtarzalnych dywidend są wbudowane w standardowe procedury operacyjne.
5) Identyfikowanie i rozwiązywanie kluczowych zagrożeń – ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Wartość przedsiębiorstwa jest budowana poprzez identyfikację i ograniczanie ryzyka. CFO wie, jak zarządzać czynnikami ryzyka w firmie za pomocą dogłębnej kontroli i prowadzeniu odpowiednich rejestrów zagrożeń.
6) Postinwestycyjne zarządzanie finansowe – przedsiębiorcy są szczęśliwi, gdy uda im się pozyskać inwestorów dla sfinansowania swoich pomysłów. Jednak po pozyskaniu środków, zaczyna się praca nad realizacją tych planów, obarczonych obowiązkiem informowania inwestorów, co się dzieje z ich pieniędzmi. CFO może działać jako manager finansowy po inwestycji.
7) Pozyskiwanie funduszy – zadanie pozyskiwania funduszy na działalność i rozwój firmy może kraść cenny czas kierownictwa Twojej firmy. A istnieje prawdopodobieństwo, że Twój zespół zarządzający nie jest wypełniony ekspertami w dziedzinie finansów korporacyjnych. Rozwiązanie tego problemu może przynieść wiedza i doświadczenie dyrektora finansowego.
8) Prognozy finansowe – długoterminowy przegląd finansów firmy jest niezbędny do skutecznego planowania. Jednym z największych błędów popełnianych przez właścicieli firm jest zarządzanie finansami przedsiębiorstwa jedynie przez pryzmat rachunku bankowego. Zarządzanie danymi finansowymi firmy w ten sposób nie uwzględnia podatku VAT, który jest należny w przyszłym miesiącu, ani podatku okresowego, który pojawi się na horyzoncie za trzy miesiące. Nie uwzględnia również faktu, że za pół roku może zaistnieć potrzeba wymiany dużego składnika majątku. Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczący wpływ na rentowność firmy i jej przyszły rozwój. Budowane przez CFO przejrzyste modele finansowe pokazują jasną strategię przyszłego wzrostu, jak również pozwalają na dogłębne zrozumienie Twojego biznesu.
9) Wyceny biznesu – gdy akcje zmieniają właściciela, wartość firmy musi być precyzyjnie określona. Niezależnie od tego, czy chcesz wyemitować nowe akcje, wykupić udziałowca, czy sprzedać firmę – rzetelny raport dyrektora finansowego pomoże Ci określić właściwą cenę.
10) Wdrożenie rachunkowości zarządczej – zarządzanie rachunkowością jest istotnym elementem skutecznego prowadzenia firmy. Wiele małych i średnich firm patrzy na swoje liczby raz w roku, zazwyczaj wtedy, gdy trzeba podpisać roczne sprawozdanie finansowe. W większości przypadków ma to miejsce do 12 miesięcy po zakończeniu danego roku finansowego. Niektóre informacje zawarte w tych sprawozdaniach finansowych mają wtedy prawie 24 miesiące. Z punktu widzenia zasadności ich wykorzystania w procesie podejmowania decyzji, te dane finansowe nie mają już znaczenia dla aktualnej pozycji i wyników przedsiębiorstwa, a w niektórych przypadkach mogą wręcz utrudniać proces decyzyjny, ponieważ są nieaktualne.
11) Wsparcie w zakresie rachunkowości i audytu – zamknięcia miesiąca, przygotowania do audytu i kontakty z audytorami. CFO pomoże w dopełnieniu wszelkich wymogów i dotrzymaniu terminów.
12) Analiza biznesowa i strukturyzacja kosztów – rolą dyrektora finansowego jest pomoc firmie w identyfikacji nieefektywności i blokad, które ograniczają wzrost potencjału i rentowności przedsiębiorstwa. CFO wesprze Twoją firmę w zakresie analizy biznesowej i strukturyzacji kosztów. Analiza i zrozumienie operacji biznesowych oraz identyfikacja wszelkich możliwych zagrożeń jest pierwszym krokiem do osiągnięcia długoterminowej efektywności prowadzonej działalności. Strukturyzacja kosztów również. Jest podstawowym elementem zapewniającym rentowność i sukces, i nigdy nie powinna być zaniedbywana.
13) Ulepszenia cyklu kapitału obrotowego – prawidłowe zarządzanie cyklem kapitału obrotowego jest kluczowe dla prowadzenia i rozwoju firmy w krótkim okresie czasu. Skracanie czasu dla dłużników, a zwiększenie go dla wierzycieli, przy optymalizacji posiadanych rezerw zasobów, pomoże wygenerować Twojej firmie dostęp do większych środków obrotowych, zmniejszając zależność od kapitału operacyjnego. Cykl kapitału obrotowego to czas, w którym przedsiębiorstwo musi przekształcić swoje produkty lub usługi w gotówkę.
Podsumowanie
Jak widać, dyrektor finansowy (CFO) pełni bardzo ważną funkcję w firmie. Bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa i rozwój prowadzonej przez nie działalności zależy w dużym stopniu od jego wiedzy i umiejętności w zarzadzaniu zasobami finansowymi firmy. Choć pełni tak istotną rolę, nie musi być integralną częścią zarządu, czy współwłaścicielem firmy. Przedsiębiorcy mogą dziś korzystać z usług, know how i umiejętności CFO, „zatrudniając” go w swoim zespole w drodze outsourcingu, czyli jako zewnętrznego dyrektora finansowego.